LUBIEŃ /Lieben/

Wieś położona w gminie Ośno Lubuskie powiatu słubickiego. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1286 roku kiedy należała do templariuszy z Sulęcina. W wiekach średnich należy do rycerzy von Lieben. W 1400 roku(Lybnow) lenno Kaspara von Rotz. W 1412 roku wymienia się braci von Rotsche: Kaspara, Hansa i Friedericha oraz Appela von Rotschen. W 1476 roku część wsi zakupił Hans von Slaberndorf. W 1501 roku majątek w posiadaniu Otto von Schlaberndorf, później Georga von Schlaberndorf oraz Hansa von Buntsch z Prześlic. W 1536 roku wieś w rękach Andreasa von Selchow i jego brata Hansa von Selchow. W 1556 roku Andreas von Selchow po śmierci ojca sprzedał swoją część wsi kapitanowi Hansenowi von Minkwitz z Drzeniowa. W 1571 roku dwa majątki we wsi należące do: synów Andreasa von Selchow, Wolfa i Andreasa oraz do braci Nickela, Vormunda i Hansena von Minkwitz.  Po 1575 roku wieś w posiadaniu rodziny von Selchow, która posiadała miejscowość do połowy XVIII wieku. W 1715 roku właścicielem dóbr był Joachim Bernhard von Selchow. Miał dwóch synów: Adolfa Bermharda i Alexandra Ludwiga. Następnym właścicielem majątku był baron Fouquette, później około 1800 roku żona hrabiego Heinricha XXXIX von Reuss, z domu Knobelsdorff,  a w 1801 roku majątek był już w rękach rodziny von Zülow. W 1816 roku majątek z dworem stał się własnością kapitana Heinricha Wilhelma von Sprenger i w rękach tej rodziny majątek pozostawał do 1864 roku, kiedy dobra przechodzą w ręce hrabiny von Francken-Sierstopff und Clara, z domu Henkel von Donnersmark zu Puschin. Przed 1900 rokiem dobra zakupuje Julius Heimann zamieszkały w Berlinie. Zarządcą dóbr zostaje C.Schulz.  Już w 1922 roku majątek staje się własnością Ernsta Neumann, którego spadkobiercy posiadali majątek wraz z pałacem do 1945 roku. Kolejnym właścicielem był syn Ernsta,  Hans Joachim Neumann. Po 1945 roku w posiadaniu PGR Ośno Lubuskie z przeznaczeniem na mieszkania pracownicze i biura gospodarstwa rolnego. Po 1990 należał do kilku spółek, obecnie prywatnego właściciela.

Lubien- palac Lubien, lubuskie, poczta Smogory, pow. Sulecin Lubień, lubuskie

 

PAŁAC

Pałac zbudowany na planie prostokąta, murowany z kamienia i cegły, w całości podpiwniczony, dwukondygnacyjny z częściowo użytkowym poddaszem. Pokryty dachem wielopołaciowym, czterospadowym z wyodrębnioną połacią nad częścią północno-wschodnią. W części północno-wschodniej ryzalit, w części wschodniej czworoboczny ganek z balkonem, przy elewacji południowej(parkowej) taras na planie półkola a na piętrze trzyarkadowa loggia. W narożniku północno-zachodnim cylindryczna wieża zakończona tarasem i smukłym, stożkowym hełmem.
Z wystroju wewnętrznego zachowany reprezentacyjny holl, zachowana stolarka na drugiej kondygnacji, pochodząca z 1900 roku, sztukaterie w pomieszczeniach parteru, we wschodniej części pałacu, polichromie- malowidła z ok. 1900 roku w hollu oraz przy salo nie parkowym, boazeria oraz klatka schodowa wraz z balustradą w hollu oraz boczna klatka schodowa prowadząca na drugą kondygnację.
Trzy etapy budowy pałacu- pierwszy za czasów rodziny von Selchow, druga w roku 1830, kiedy następuje przebudowa dworu przez rodzinę von Sprenger, i ostatnia za czasów rodziny Neumann, kiedy pałac otrzymuje neoklasycystyczny kostium stylistyczny.Po 1945 roku w posiadaniu PGR Ośno Lubuskie z przeznaczeniem na mieszkania pracownicze i biura gospodarstwa rolnego. Po 1990 należał do kilku spółek, obecnie prywatnego właściciela.
Po II wojnie światowej prace remontowe przeprowadzane doraźnie. Ostatnie remonty doprowadziły do częściowej dewaloryzacji(np. plastikowe okna w parterze)

BUDYNKI GOSPODARCZE

 

Lubień, lubuskie