GRODZISZCZE /Gräditz/

Wieś w gminie i powiecie Świebodzin o średniowiecznym rodowodzie. Prawdopodobnie w IX-XII wieku istniał tu umocniony gród. W XIII wieku wieś podzielona na dwie własności- jedna należała do księcia Henryka III a druga do rycerskiego rodu Samsonów. Pod koniec XIII wieku cała wieś należała do zakonu cystersów paradyskich. Przez zadłużony zakon wieś oddana została w zastaw. W 1558 roku należała do Franza von Neumann, w 1599 roku do Ernsta von Knobelsdorff z Mozowa. W 1613 roku wzmiankowany Christoph von Knobelsdorff. Dwukrotnie na dobra nałożony był sekwestr- podczas wojny trzydziestoletniej oraz wojny siedmioletniej. W 1811 roku wieś odebrano cystersom. Nastąpił podział na własność chłopską i majątek szlachecki. W 1840 roku majątek jest w posiadaniu Oswalda von Student z Rosina. W 1879 roku majątek należał do Friedricha Augusta Otto von Student a dobra obejmowały 129,30 ha gruntów. Na początku XX wieku zmiany właścicieli majątku- rodziny Bracht(1903), Bohm, Rosenfeld(1929).

Neumann I (2)

Neumann II (2)KnobelsdorfBohm

Grodziszcze koło Świebodzna

ZAŁOŻENIE DWORSKO-PARKOWE

Dwór z resztkami parku krajobrazowego leżący w zachodniej części wsi stanowi część rozproszonego zespołu folwarcznego. Zbudowany dla rodziny von Student w połowie XIX wieku, parterowy, na planie prostokąta, podpiwniczony, z poddaszem użytkowym, pięciokątną wieżą po stronie północno-zachodniej, nakryty dachem naczółkowym z wystawkami. Wejście główne poprzedzone niewielkim tarasem i jednobiegowymi schodami mieści się w elewacji od północnego-wschodu.
Po 1945 roku w majątku mieściło się Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie w dworze od początku lat 90-tych mieszczą się pomieszczenia mieszkalne.

grodziszcze-1944-lubuskie