Chełm Dolny /Wartenberg/

 

 

 HISTORIA WSI I MAJĄTKU

Wieś położona w gminie Trzcińsko-Zdrój powiatu gryfińskiego. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1337 roku, ale początki sięgają XIII wieku, w których mowa była o założeniu na tym terenie miasta. W XIV wieku właścicielem majątku był Hasso von Wedel. W XVIII wieku następuje podział wsi na część chłopską należącą do urzędu miasta w Dębnie, majątek należał do rodziny von Waldow.  W połowie XIX wieku majątek należał wraz z folwarkiem Johannishof do Richtera. Od 1882 roku właścicielem majątku zostaje rodzina von Tresckow w osobie Hermanna von Tresckow. Buduje dwór oraz zakłada okazały park nad brzegiem jeziora. Rodzina von Tresckow pozostaje właścicielem wsi do 1945 roku. Ostatnim posiadaczem majątku do 1945 jest Jurgen von Tresckow. Bratem Jurgena był generał Henning Hermann Robert Karl von Tresckow, od początku opowiadający się za usunięciem Hitlera. Po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, popełnił samobójstwo. Pochowany w mauzoleum rodzinnym w Chełmie Dolnym, po miesiącu zwłoki ekshumowane przez Gestapo i spalone w obozie koncentracyjnym w Sachsenchausen. Po wejściu wojsk rosyjskich do majątku, od kul żołnierzy radzieckich ginie właścicielka majątku wraz z synem a sam pałac zostaje spalony.

 TreskauRodzina von Tresckow to stary pruski ród, po raz pierwszy wymieniony w roku 1336/Henricus von Treskowe/. Pierwsze nadania ziemskie otrzymał w okolicach miasta Rathenow. W wieku XIX i XX posiadał liczne dobra w okolicach Poznania oraz Myśliborza.

Są dwie gałęzie rodu- starsza linia pisząca się z dodaniem “c” i młodsza rozpoczynająca się od Zygmunta Ottona Treskow, nobilitowanego w roku 1797. Był on nieślubnym synem Alberta Zygmunta Fryderyka von Treskow.

Chełm Dolny, zachodniopomorskie

HERBY POZOSTAŁYCH WŁAŚCICIELI WSI

Waldow (3)

Wedel (5)

Chełm Dolny