STARE STRĄCZE /Alt-Strunz/

Wieś położona w gminie Sława powiatu wschowskiego. Na wieś składają się trzy miejscowości, istniejące odrębnie do 1937 roku: część wschodnia- Deutschcheck, Alt Strunz, część środkowa- Salisch, Hinterwald oraz zachodnia- Merzdorf.

ALT STRUNZ(Deutschcheck)

Po raz pierwszy wzmiankowana w 1399 roku. Ponownie w 1443 roku(Stransko), 1510(Sronsko). W 1510 roku właścicielem wsi jest rodzina von Rechenberg, właściciele Sławy. W 1741 roku należy do rodziny von Lieres.

Stare Strącze-powiększenie

ZESPÓŁ DWORSKI

We wschodniej części wsi usytuowany jest zespół dworski składający się z dworu, oficyny i spichlerza. Dwór zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, przebudowany na przełomie XIX i XX wieku. Klasycystyczny, o częściowo zatartych cechach stylowych. Murowany, piętrowy, założony na rzucie prostokąta z nowszą przybudówką od strony północnej. Nakryty dachem naczółkowym, w części dobudowanej –mansardowym.

stare-stracze-1-1938-lubuskie

SALISCH

Obecnie środkowa część Starego Strącza. W tej części znajdował się folwark kościelny, którego pozostałością jest budynek gospodarczy.

ZESPÓŁ PAŁACOWY

stare-stracze-palac

Natomiast pozostałością założenia pałacowego jest brama wjazdowa usytuowana przy drodze pośrodku wsi z umieszczonymi na słupach bramy figurami Św Jana Nepomucena i Matki Boskiej. Na jej osi po przeciwległej stronie dziedzińca położony był XVIII-wieczny pałac, zniszczony w 1945 roku. Jedną z nielicznych pozostałości dawnej zabudowy gospodarczej majątku jest budynek gorzelni z 1867 roku.

stare-stracze-3-1938-lubuskie

MERZDORF

Obecnie zachodnia część Starego Strącza. W tej części wsi dwa folwarki oraz majątek ziemski z dworem. Po folwarkach pozostały: resztki muru, budynek gospodarczy.stare-stracze-2-1938-lubuskie