NOWA DĄBROWA /Neu Damerow/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Stara Dąbrowa powiatu stargardzkiego. Początki sięgające średniowiecza pomimo wzmianki, która pojawia się dopiero w XV wieku. Była lennem rodu von Wedel. We wsi dwa majątki A i B.

Majątek A w 1683 roku należał do Adama Henryka von Kameke i Melchiora Henryka von Wedel. W tym samym roku właścicielem zostaje Adam Reinhard von Moltzahn. Majątek dziedziczy syn Adama Reinharda, Adam Jürgen ze Starej Dąbrowy. W 1784 roku dobra A są w rękach wnuka Adama Reinharda, Ernesta Augusta von Moltzahn. W 1764 roku Juliusz Henryk von Wedel sprzedaje swoją część majątku A wdowie po Adamie Jürgenie von Moltzahn- Dorocie z domu von Schӧning. W 1788 roku majątek A jest w rękach Jana Gottlieba Zimmermann. Majątek B należał do rodu von Wedel. W 1744 roku należał do Melchiora Felixa von Wedel. Po 1784 roku właścicielem majątku B jest Kaspar Henryk von Mellentin, który już w 1789 roku jest w posiadaniu Jana Gottlieba Zimmermann, który scalił dobra A i B. W 1804 roku dobra dziedziczy córka Jana, Wilhelmine Henrietta i jej mąż Franz Jacob Hacken. Od 1828 roku dobra zakupili synowie chłopa z Nosowa, Carl August i Wilhelm Friedrich Hermann Spiegel. Kolejnym właścicielem dóbr jest rodzina Rieck(1905)- w 1910 roku właścicielem jest Paul Rieck a majątek liczył 502 ha gruntów. Od 1910/11 roku należy do Ernsta Erdmann, po 1920 roku do męża córki Erdmann`a, dr Zinzow. Wg Księgi Dóbr i ich właścicieli z 1928 roku we wsi dwa majątki- jeden należał do Pani Hedwig Erdmann i liczył 502 ha gruntów, drugi należał do Augusta Radtke i liczył 75 ha gruntów.

Nowa Dąbrowa pow. Stargard Szczeciński, zachodniopomorskie Nowa Dąbrowa-dwór

ZAŁOŻENIE DWORSKIE

W południowo-wschodniej części wsi położony jest zespół dworski, na który składa się: dwór, zabudowania folwarczne oraz park krajobrazowy o powierzchni 7, 2 ha. Dwór z lat 70-tych XIX wieku, zbudowany w stylu neoklasycystycznym na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z oficyną. Wejście główne poprzedzone gankiem.

Nowa Dąbrowa 1931, zachodniopomorskie