Mierzęcin /Martenthin/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Wolin powiatu kamieńskiego. Po raz pierwszy wymieniona w 1288 roku. Od średniowiecza wieś należała do pomorskiego rodu von Flemming. W 1511 roku wymieniany Jakub von Flemming, rycerz zamku mierzęcińskiego. W XVIII wieku wymieniany jako właściciel Anthon Wilhelm, Heinrich Ludwig i Christoph Friedrich von Flemming. W drugiej połowie XVIII wieku jako właściciel wymieniana rodzina von Güntersberg(1756)- wzmiankowany Ernst Georg von Güntersberg. Na początku XIX wieku/1804/ właścicielem majątku był Ludwig Heinrich von Flemming. W 1849 roku jako właściciel wymieniany jest Albert Georg von Flemming/właściciel folwarku w Zagórzu/, później Carl Ludwig Adam Friedrich hrabia von Flemming. W 1900 roku zmarł ostatni z rodu, Pan na Mierzęcinie Felix hrabia von Flemming. Po jego śmierci właścicielem majątku zostaje Paul von Ploetz(*1839). Wzmiankowany również Albrecht von Ploetz. W 1910 i 1928 roku właścicielem był Bernd von Ploetz. W tym czasie majątek liczył 798 ha gruntów(1910) i 1014,4 ha gruntów(1928).

Flemming

Ploetz 1Flemming hrabia Rzeszy

ZAMEK

W średniowieczu do XVII wieku w Mierzęcinie stał zamek, prawdopodobnie zbudowany przez rodzinę von Flemming. W 1667 roku zamek spłonął. Materiał budowlany został wykorzystany na inne budowy. Po zamku nie pozostał żaden ślad.

DWÓR

Mierzęcin- pałacyk mysliwski von Flemmingów

Nad brzegiem jeziora Ostrowo, w otoczeniu parku położony jest dworek zbudowany w latach 1902-1910 przez ówczesnych właścicieli. Jest to budynek parterowy z użytkowym poddaszem, zbudowany na rzucie prostokąta, podpiwniczony. Po 1945 roku wykorzystany na mieszkania dla pracowników miejscowego PGR. Obecnie wyremontowany, w rękach prywatnych. Dostępny z zewnątrz.

ZESPÓŁ DWORSKO-FOLWARCZNY

Na terenie wsi zespół dworsko-folwarczny. Pozostałością są budynki gospodarcze.