ŁĘGOWO /Lang Heinersdorf/

Wieś położona w gminie Sulechów powiatu zielonogórskiego. Od 1346 roku miejscowość związana z rodziną von Unruhe(jako właściciel wymieniany jest Hans Leopold, który w sądzie wygrał sprawę z rodziną von Sack). W 1538 roku właścicielem zostaje Adolph von Sack. Rodzina ta przez następne ponad 200 lat jest w posiadaniu miejscowości. Wzmiankowana jeszcze w 1725 roku. W XVII i XVIII wieku jest w posiadaniu rodziny von Knobelsdorff– właścicielami majątków w Bukowie, Mozowie i Okuninie.  Około roku 1761 przechodzi w posiadanie rodziny von Schenkendorff. Od początku XIX wieku jest w posiadaniu rodziny von Schönenbeck, by pod koniec drugiej dekady powrócić do rodu von Unruh. Byli właścicielami do lat 90-tych XIX wieku. W 1850 roku właścicielem majątku był Ernst August baron von Unruh-Bomst. Kolejnym posiadaczem dóbr była rodzina von Sydow, właściciele pobliskiego Kalska. We wsi zamieszkiwała rodzina baronów von Kottwitz- urodzona w Łęgowie Helena Bertha baronówna von Kottwitz, po mężu von Witzleben. Ślub odbył się w Łęgowie w 1911 roku. Czy majątek należał do baronów von Kottwitz- brak na razie danych. 

Łęgowo (2)

Łegowo- palac ok. Szprotawy

legowo-lubuskie

 

ZAŁOŻENIE PAŁACOWO-PARKOWO-FOLWARCZNE

Po II wojnie światowej majątek w większości przejęty został przez PGR z Bukowa. W pałacu mieścił się Państwowy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Remonty przeprowadzano na bieżąco. W 1988 roku przeprowadzono remont z adaptacja strychu na mieszkania. Wkrótce wybuchł pożar, który strawił pałac pozostawiając gołe mury. Taki stan istnieje do dzisiaj.
Pałac wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, z wejściem głównym zaakcentowanym ryzalitem zwieńczonym w formie trójkąta i poprzedzonym gankiem. Na ryzalicie pałacu herb, należący do rodu von Unruhe. Na najstarszym widoku pałacu z 1851 roku widoczny herb rodziny von Schönenbeck, budowniczych pałacu. Pałac prawdopodobnie zbudowany na początku XIX wieku.

schonenbecke

HERBY WŁAŚCICIELI WSI

Sack (3)KnobelsdorfSchenckendorffvon SydowUnruh3 (2)

legowo-1938-lubuskie