Bobrowo /Dietersdorf/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejscowość położona w gminie Złocieniec powiatu drawskiego została po raz pierwszy wymieniona w dokumentach w roku 1333. Wchodząc w skład dóbr złocienieckich było w posiadaniu rodu von Wedel, później von Borcke. W 1823 roku na zamku w Złocieńcu umiera ostatni z rodu von Borcke. W 1846 roku dobra zakupuje rodzina von Knebel-Doeberitz i pozostaje właścicielami majątku do 1945 roku. Ostatnim właścicielem dóbr był Hasso von Knebel-Doeberitz. Po II wojnie światowej majątek przejęty przez Skarb Państwa.

PAŁAC

Pałac zbudowany w 1851 roku przez Konstantyna von Knebel-Doeberitz, ożenionego z Henrietą von Grunburg. Pałac zbudowany z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim na planie nieregularnego prostokąta, trzykondygnacyjny z czworoboczną wieżą przylegającą do bocznej elewacji, podpiwniczony, kryty dachem dwuspadowym, ozdobnym z licznymi świetlikami zwieńczonymi stożkowatymi hełmami. Wejście główne poprzedza wydatny podcień. W 1894 roku odbudowany po pożarze.

Pałac położony w otoczeniu parku założonym w latach 1851-53 o powierzchni 22 ha. Na terenie parku znajduje się dom ogrodnika, obecnie własność prywatna oraz ruiny mauzoleum rodu von Knebel-Doeberitz.

Bobrowo pow.Drawsko, zachodniopomorskie

 Dom ogrodnika z 1884 r.

 

Bobrowo pow. Drawsko, zachodniopomorskie