Wolin /Wollin/

Miasto gminne położone w powiecie kamieńskim. Podwaliny miastu dała osada wczesnośredniowieczna, która w średniowieczu stała się ośrodkiem kultu Świętowita. Po raz pierwszy wzmiankowana w IX wieku. W 870 roku Wolin wymieniony jako jedne z największych miast w ówczesnej Europie. Była stolicą plemienia Wolinian. Największy rozwój miasta przypada na IX-XII wiek. Początkowo jako państwo-miasto prowadziło samodzielną politykę, walcząc np. z wojskami Mieszka I. Po zdobyciu Wolina przez mieszka Wolin znalazł się na terytorium Posli. Od XI do XVII wieku był miastem Księstwa Pomorskiego pod panowaniem rodu Gryfitów. Po 1630 roku pod panowaniem szwedzkim, po 1720 roku pod panowaniem Prus. Od 1945 roku w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.

          

ZAMEK

Na miejscu drewnianego dworu z XII wieku, na przełomie XIII-XIV wieku zbudowano zamek książąt pomorskich. W 1622 roku zamek przebudowano. Nazywano go „wdowim zamkiem” z racji zamieszkiwania w nim  Anny Marii Brandenburskiej , która po śmierci mężą przebywała w nim przez 15 lat. W latach 1623-1636 mieszkała w nim wdowa Zofia Saska. Za jej czasów doszło do pożaru zamku w 1628 roku i jego znacznego zniszczenia. Po zajęciu tych terenów przez Szwedów zamek został rozebrany do wysokości piwnic. Obecnie częściowo na fundamentach zamkowych stoi ratusz oraz na jego tyłach dwór rodziny von Below.

2007r.

2011r.

2015r.

Za miłe przyjęcie, rozmowę przy małej czarnej i oprowadzenie po dworze serdeczne podziękowania burmistrzowi miasta Wolin Panu Eugeniuszowi Jasiewiczowi.

DWÓR

Na przełomie XVIII i XIX wieku rodzina von Below zbudowała na planie prostokąta parterowy dwór. Budynek zbudowany na fundamentach dawnego skrzydła zamku, parterowy, kryty dachem dwuspadowym, podpiwniczony. Po 1945 roku wykorzystywany był jako stolarnia. Od 2009-2012 odbudowa dworu, w którym mieści się Centrum Współpracy Międzynarodowej.

WOLIŃSKIE WILLE