Szubin /Schubinsdorf/

 

Szubin pow.Nakło kujawsko-pomorskie

 

HISTORIA SZUBINA

Po raz pierwszy miasto wymieniane zostało w roku 1365. Założycielem miasta był Sędziwój VI Pałuka herbu Topór urodzony w 1328 roku w Wąsoszu. W Szubinie zbudował zamek stanowiący jego rezydencję. Piastował różne godności, w tym był regentem króla Ludwika Węgierskiego na terenie Królestwa Polskiego. Miasto powstałe obok zamku była własnością szlachecką. Pod koniec XIV wieku należało do Łabiszyńskich, później do Czarnkowskich. W 1645 roku właścicielem Szubina był Krzysztof Opaliński,który nadał miastu liczne przywileje. Kolejnymi właścicielami miasteczka byli: rodzina Konarzewskich, Józef Złotnicki, księżna Teofila Wiśniowiecka, Mycielscy. Później jest w rękach niemieckich.

DWÓR

Właścicielem majątku na początku XIX wieku był Hieronim Michał Baranowski z Baranowa herbu Jastrzębiec i Kordula Tekla Antonina Goetzendorf-Grabowska z Grabowa herbu Zbiświcz. Na terenie Szubina-wsi/Schubinsdorf/ w XIX wieku prawdopodobnie dla Baranowskich powstał dwór istniejący do dzisiaj. W latach 20-tych XX wieku właścicielką majątku i dworu była Else Rosen.

Dwór to budynek późnoklasycystyczny, piętrowy, wybudowany na planie wydłużonego prostokąta, podpiwniczony, kryty dwuspadowym dachem. W elewacji frontowej schody z balustradą, w elewacji ogrodowej obszerny taras.Dwór znajduje się na obrzeżu parku założonego w XIX wieku o powierzchni 3,08 ha. Park obecnie znacznie przerzedzony, zaniedbany z elementem centralnym jakim jest staw z wyspą.