OSIECZNICA /Güntersberg/

Wieś położona w gminie Krosno Odrzańskie powiatu krośnieńskiego. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1202 roku. W tym roku książę piastowski Henryk Brodaty nadaje wieś klasztorowi cystersów z Lubiąża. Prawdopodobnie  przed 1546 rokiem wieś została odkupiona od cystersów przez margrabiego Jana. W okresie późniejszym stają się własnością miasta Krosna Odrzańskiego. W połowie XIX wieku majątek z pałacem własnością rodziny von Manteuffel. Po 1945 roku w posiadaniu Państwowego Gospodarstwa Rybnego. Obecnie własność Skarbu Państwa i jest użytkowany przez dzierżawców jako mieszkania oraz pensjonat.

DWÓR
Dwór zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Murowany, trzykondygnacyjny, założony na rzucie prostokąta. Dach dwuspadowy z ażurową wieżyczką w partii naczółkowej.

Osiecznica- dwór

168

 170  172   175 176

PAŁAC
Neoklasycystyczny pałacyk zwany nowym dworem, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, piętrowy, z dwukondygnacyjnym portykiem w fasadzie. Podpiwniczony nakryty dachem dwuspadowym. Z oryginalnego wyposażenia w pałacu częściowo zachowały się: stolarka drzwiowa i okienna oraz snycerka klatki schodowej. Zachowały się oryginalne piece kaflowe.

osiecznica-1923-lubuskie