Małkocin /Mulkenthin/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Stargard powiatu stargardzkiego. Wieś o korzeniach sięgających średniowiecza, po raz pierwszy wymieniona w 1490 roku. Należała wtedy do rodziny von Weyher. W 1775 roku Christian von Weyher scala rozdrobniony na początku XVIII wieku majątek. Po jego śmierci dobra przypadają jego siostrom. W 1790 roku dobra zakupuje major Mateusz Ferdynand von C(K)armer. W 1820 roku na terenie majątku B, położonym na południowo-zachodnim krańcu wsi stał dwór, w którym zamieszkał właściciel wsi von C(K)ramer. Prawdopodobnie w tym czasie nastąpił podział wsi na majątek A i B. W połowie XIX wieku dobra są w posiadaniu rodziny Franck. Od 1867 do 1945 roku majątek w rękach rodziny von Loeper– wymieniony Kurt von Loeper. Po wybudowaniu pałacu na terenie majątku A, dobra B zmieniły właściciela. W 1905 roku majątek B był w posiadaniu rodziny Havemann. Do 1945 roku są w rękach rodziny Schwahn.

weiher

carmer

loeper

 

 

 

Małkocin pałac

ZESPÓŁ PAŁACOWY

Prawdopodobnie początki budowy pałacu sięgają końca XVIII wieku. Ostateczną formę otrzymał w połowie XIX wieku. Zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, kryty dachem naczółkowym. Rozbudowany pod koniec XIX wieku o skrzydło boczne-oficynę. W czasie wojny pełnił rolę magazynu broni. Po 1945 roku w posiadaniu Skarbu Państwa -użytkowany przez PGR z przeznaczeniem na biura i mieszkania pracownicze. W 1977-87 przeprowadzony remont pałacu. Obecnie w rękach Uniwersytetu Szczecińskiego- w latach 2005-2007 zaadoptowany na potrzeby Centrum Edukacji Środowiskowej USz. W sąsiedztwie park krajobrazowy.

Małkocin pałacyk mysliwski

PAŁACYK MYŚLIWSKI- HUBERTUS

Prawdopodobnie zbudowany na początku XX wieku. W 1920 roku należał o rodziny von Lettow, później zamieszkiwany przez Panią von Enckevorth z rodziną. Obecnie budynek szkolny.

malkocin-b-zachodniopomorskie

ZAŁOŻENIE DWORSKIE- MAŁKOCIN B

Dawny majątek ziemski położony w południowo-zachodniej części wsi. Pozostałością po założeniu są resztki zabudowy gospodarczej.

malkocin-1891-zachodniopomorskie