Karsko /Karzig/

Wieś położona w gminie Nowogródek Pomorski powiatu myśliborskiego. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1282 roku kiedy była własnością cystersów z Kołbacza. W XIV wieku dzierżawę części gruntów we wsi posiadał Peter Letenyn. W 1535 roku po rozwiązaniu konwentu zakonu cystersów wieś przejął margrabia Johann von Hohenzollern zu Küstrin. Od tego czasu wieś jak i majątek stał się domeną państwową i był dzierżawiony. W XVII wieku dzierżawcą był hrabia Adam von Schwartzenberg. Po jego śmierci w 1642 roku dzierżawcą został Valtiu Wernicke. Pod koniec wojny siedmioletniej dzierżawcą był Franz Balthasar Schӧnberg von Brenkenhoff(1723-1780).   Dawny majątek należący do państwa. W 1896 roku majątek stanowiący domenę państwową o areale 1586ha dzierżawił Emil Schneider. W skład majątku wchodził folwark Gollin. W 1914  i w 1929 roku majątek będący domeną państwową który obejmował 975ha i dzierżawiony był przez Ulricha Thilo.

ZAMEK MYŚLIWSKI zwany „dworem renesansowym”

W latach 1620-1640 hrabia Adam von Schwartzenberg, minister elektora brandenburskiego Jerzego Wilhelma  zbudował dwór renesansowy o charakterze zamku myśliwskiego. Zamek widoczny na sztychu Meriana z XVII wieku. Zniszczony w czasie wojny szwedzkiej(1655-1657) oraz wojny północnej(1709) dwór podupadł. W XIX wieku budowlę adoptowano na gorzelnię, w latach 80-tych XX wieku użytkowana jako magazyn.

DWÓR

W 1755 roku zbudowany został dwór w stylu barokowym. Jest to budynek parterowy na rzucie prostokąta, z piętrowym ryzalitem, kryty dachem mansardowym, podpiwniczony. Remontowany w 1973 roku. Obecnie własność prywatna, popadający w ruinę. Przy dworze park krajobrazowy z początku XX wieku.

DWOREK

Przy drodze do Barlinka( dawna ul. B. Bieruta), na niewielkim wzniesieniu barokowy dworek z XVIII wieku z przybudówkami z XX wieku, była siedziba Nadleśnictwa. Parterowy, z mansardą, założony na planie prostokąta, kryty dachem siodłowym ściętym na krańcach. Od frontu ganeczek.