CIESZYN /Tessin/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Biesiekierz powiatu koszalińskiego. Po raz pierwszy wymieniona w 1221 roku, kiedy książę pomorski Barnim I darowuje wieś norbertankom z Wyszkowa leżącego w pobliżu Trzebiatowa. Od średniowiecza był lennem rodu von Münchow. Prawdopodobnie od XV wieku podzielona na dwa majątki: A i B. Majątek A należał „od zawsze” do rodziny von Münchow- wymienia się Georga Wilhelma von Münchow(XIXw.), Ericha von Münchow(1905), Wandę von Münchow(lata 20-te XX w.). Pozostawali właścicielami majątku do 1945 roku. Prawdopodobnie od 1491 część gruntów tzw. majątek B w rękach rodu von Heydebreck- wymieniany Henning Christian von Heydebreck. W 1852 roku Louis von Heydebreck(1804-1863) sprzedaje dobra Heinrichowi Otto Adalbertowi von Wedell. Dość szybko majątek B zakupiony przez rodzinę von Steinkeller. Na początku XX wieku zmiana właściciela majątku- zostaje nim rodzina Strelow. Do końca 1945 roku dobra w rękach rodziny Henke.

Cieszyn 1a (1)Ze zbiorów Z.Zajchowskiego

MAJĄTEK A

Pozostałością po założeniu jest znacznie przebudowany pałac prawdopodobnie na początku XX wieku oraz resztki parku krajobrazowego jak i zabudowań gospodarczych.

MAJĄTEK B

Po założeniu pozostał park krajobrazowy z połowy XIX wieku położony nad brzegiem Jeziora Parnowskiego. Pałac przetrwał wojnę. Popadający w ruinę, rozebrany w 1976 roku.

Cieszyn, zachodniopomorskie