STARE DZIEDUSZYCE /Alt Diedersdorf/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Witnica powiatu gorzowskiego. Po raz pierwszy wymieniona w roku 1337 w Księdze Ziemskiej Ludwika Starszego pod nazwą Diterstorp. Później wymieniana jako Drieversdorf, Ditherichstorff, Dietrichstorp wreszcie Diedersdorf. Jako typowa wieś rycerska, w XVI wieku posiadała 4 folwarki, z czego trzy są w ręku rodu von Zinnitz lub Zinnwitz, a czwarty w posiadaniu rodziny von Stoerm. Po okresie wojny trzydziestoletniej częste zmiany właścicieli wsi. Wymienia się rody: von Zinnitz lub  von Zinnwitz, von Schlieben, von der Marwitz, von Strauss, von Burgsdorf, von dem Borne. Od 1756 roku wieś w posiadaniu rodziny von Wobeser. Hans Bogislav von Wobeser, starosta gorzowski w 1771 roku zakłada nowy folwark, zwany Charlottenhof/od imienia żony/ i na jego terenie buduje nowy dwór. Zmarł na terenie Sosen w roku 1776. Wdowa po nim, Charlotta von Wobeser, z domu von dem Borne przejmuje majątek, który przechodzi na rodzinę von dem Borne. Od 1800 roku w rękach rodu von der Marwitz poprzez małżeństwo Elisabeth Marianne z domu von dem Borne z kapitanem Ludwiga von dem Marwitz. Od 1816 do 1945 roku dobra w posiadaniu rodu von Klitzing.

Schlieben (4)

Schlieben 1636 (2)

Schlieben 1704Schlieben 1786 (2)

Strauss

Burgsdorf (2)

von dem Borne (2)Marwitz (4)Klitzing

 DWÓR

Na terenie folwarku Schoeferei Vorwerk położona była pierwsza siedziba-dwór właścicieli Starych Dzieduszyc. Teren byłego folwarku otoczony starym murem. Dwór nie istnieje, prawdopodobnie na jego miejscu stoi współcześnie postawiony dom.

Sosny- nowy pałac

PAŁAC

Pałac, położony na obrzeżach parku, część autorów podaje, że był to pałac myśliwski właścicieli Sosen-von Klitzingów, część uważa,  że został zbudowany dla seniorów tej rodziny, część uważa budynek za pałac letni. Zbudowany w latach 1903-1904 w stylu secesyjnej willi. Obecnie budynek szkolny. Na starych pocztówkach pałac przypisany do Starych Dzieduszyc. Obecnie przypisywana lokalizacja do Sosen.

stare-dzieduszyce-1913-lubuskie