RUDZINY /Reuthau/

HISTORIA WSI

Miejscowość leżąca w gminie Niegosławice powiatu żagańskiego wymieniana w latach 1300, 1305, 1342 i 1346 jako Ruthen, Rutyn.  W tym czasie właścicielami wsi wymieniana była rodzina von Kittlitz. W 1421 roku jako właścicieli wsi wymienia się rodzinę von Lüttwitz. W latach 1421, 1463-65 wzmiankowany Claus von Lüttwitz. Władali majątkiem do XVII wieku. Kolejnym właścicielem była rodzina von Redern, ale jeszcze w 1718 roku na majątku przebywała rodzina von Lüttwitz.  Pod koniec XVII wieku majątek jest w posiadaniu baronów von Logau und Altendorf. W roku 1698 właścicielem dóbr był Balthasar Fridricus baron von Logau und Altendorf z żoną Marią Eisą Behsidonią z domu hrabianką von Redern. Ostatnią z rodu von Logau była zmarła pod koniec XIX wieku hrabina von Logau und Altendorf. Po jej śmierci w majątku powstała pensja dla dziewcząt z rodzin szlacheckich.

WIEŻA RYCERSKA

Prawdopodobnie w XIII lub na przełomie XIII/XIV wieku powstała siedziba rycerska w postaci wieży, otoczonej fosą. Pozostałość w postaci ziemnego kopca znajduje się w północnej części wsi poza zabudowaniami. Prawdopodobnie postawiona przez rodzinę von Kittlitz, ówczesnych właścicieli wsi.

Rudziny- dwór

Rudziny- pow. Szprotawa

PAŁAC

W jej pobliżu w XVI wieku rodzina von Lüttwitz buduje nową siedzibę obronną w postaci dworu obronnego, która w następnych stuleciach została przebudowana i rozbudowana. Pałac był budynkiem w stylu klasycystycznym, zbudowanym na rzucie prostokąta, piętrowym kryty dachem czterospadowym, dziewięcioosiowym na ścianie frontowej. Wejście główne na ścianie frontowej, do którego prowadziły schody wieńczył trójkątny naczółek a nad nim pseudoryzalit z umieszczonym w nim zegarem.

BUDYNKI FOLWARCZNE

WILLA KERNKE

Rudziny-willa

Rudziny 1919, lubuskie