Wieś leżąca w gminie Skąpe powiatu świebodzińskiego po raz pierwszy wzmiankowana w roku 1366. Pierwszym znanym właścicielem Niekarzyna był Wolf von Mühlen(Mühlenheim). W XV i XVI wieku Niekarzyn, Rosin i Kępsko były w posiadaniu rodziny von Lӧben– wzmiankowany Sigmund von Lӧben(1501). Od 1596 roku część Niekarzyna, Rosina, Kępska zakupił od swojego szwagra przedstawiciel brandenburskiej rodziny z Berge pod Berlinem, Christoph von Hake(Haacke wg Wedekinda). W tym czasie część gruntów we wsi posiadał Franz von Neumann. W 1672 roku następuje podział majątku na synów Rudolpha von Hake: Christopha i Georga: Georg otrzymuje Kępsko, Christoph otrzymuje Niekarzyn i Rosin. Przez dziesięć lat w imieniu małoletnich synów Rudolpha majątkiem zarządzała wdowa po nim, Anna Margarete z domu Unruh. W 1677 von Hake utraciła Rosin. Niekarzyn był w tym czasie w posiadaniu Samuela Rudolpha von Hake, a następnie Beate Dorothea von Hake i jej męża Christopha Adolpha von Lӧben. Część majątku została zlicytowana na rzecz Christiana Hoffmann. W roku 1759, 23 lipca rozegrała się bitwa pod Kijami doprowadzając do całkowitego zniszczenia wsi. Jako właścicieli wsi wymienia się również rody : von Zobeltitz, von Plӧnnies, von Kalckreuth.
MAJĄTEK A
W południowo-wschodniej części wsi położony zespół pałacowy. W XIX wieku majątek należał do rodziny Schulz a następnie Pruskiej Domeny Klasztornej z Neuzelle. Na początku wieku XX dzierżawcą dóbr majątku A był Karl Boltze, który dokonuje przebudowy w 1905 roku pałacu do obecnej bryły. Pałac zbudowany na fundamentach dworu zburzonego w 1759 roku podczas działań wojennych. Trzykondygnacyjny, o zróżnicowanej bryle z przysadzistą wieżą. Podpiwniczony. Po 1945 roku w rękach PGR. Od lat 70-tych XX wieku w pałacu mieści się szkoła podstawowa. W tym czasie przeprowadzono przebudowę i rozbudowę parteru doprowadzając do zniekształcenia elewacji frontowej. Dokonano również przebudowę wnętrz. W sąsiedztwie pałacu park krajobrazowy.
MAJĄTEK B
W północnej części wsi położony folwark z istniejącym do dnia dzisiejszego XVIII-wiecznym dworem, określanym jako Gut B. XIX wieku majątek był własnością rodziny Zippel, później wymienia się rodzinę Brunzel, ale na krótko. Ostatnim właścicielem była rodzina Schade.
DWÓR
Zbudowany pod koniec XVIII wieku w stylu barokowym, na planie prostokąta, jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z wystawką i naczółkami. Po 1945 roku zaadoptowany na mieszkania dla pracowników tutejszego PGR oraz na stołówkę i świetlicę. Dwór wchodzi w skład zespołu dworskiego, w skład którego wchodzą: zabudowania gospodarcze, podwórze oraz park krajobrazowy.