Drawno /Neuwedell/

W X-XI wieku Drawno jako osada należała do Wielkopolski, później do Pomorza Zachodniego. Od XIII wieku wchodzi w skład Nowej Marchii, od roku 1313 własność rycerskiego rodu von Wedel, lenników Brandenburgii. W XIV wieku zbudowali von Wedlowie warowny zamek, obok zamku powstało ufortyfikowane miasto. Ruiny zamku znajdują się na Górze Zamkowej, położonej na półwyspie w części zachodniej Jeziora Drawieńskiego. W 1421 roku zamek zdobyty przez Krzyżaków, wówczas zakon zmusił von Wedlów do złożenia przysięgi lennej, od której uwolnili się w 1433 roku. Około roku 1600 zamek przebudowany na renesansową rezydencję zniszczony w roku 1675 przez cofające się wojska szwedzkie, a w roku 1758 przez wojska rosyjskie. Do naszych czasów zachowały się dwa wschodnie narożniki, pokryte bluszczem, będące fragmentami wysokiego domu mieszkalnego, który spełniał rolę wieży zamkowej.

ZAMEK

Drawno-zachodniopomorskie

 

 

 

 

MAJĄTEK ZIEMSKI

Majątek zwany Zawodzie(Brückengut) ok. 1828 roku był w posiadaniu rodziny Werth. W 1857 roku był w rękach Juliusa Krüger. W 1879 roku majątek roku rodziny Krüger obejmował 260ha. W 1896 roku majątek Wilhelma Krüger obejmował 691ha gruntów. W 1914 i 1929 roku majątek należał w do Wilhelma Krüger i obejmował 266ha.

Przy drodze do stacji kolejowej znajduje się dwór z XIX wieku, ryglowy z wysokim dachem dwuspadowym, o charakterystycznych naczółkach. Obok potężna topola i stara tuja.