DŁUGOSZYN /Langenfeld/

Wieś położona w gminie Sulęcin powiatu sulęcińskiego. Wielokrotnie wzmiankowana pod nazwami: Langenvelde, Langeuelde, Langenveld, Langenwelde. Po raz pierwszy wymieniona w 1286 roku, kiedy została przekazana templariuszom. W połowie XIV wieku staje się własnością joannitów z Łagowa co potwierdza również spis majątków z 1718/19 roku. Prawdopodobnie po sekularyzacji dóbr domena państwowa. W 1879 roku majątek o powierzchni 205,70ha należało rodziny Schneider. Od początku XX wieku do 1945 roku była rodzina Hohm– wymieniony Richard Hohm. W 1914 roku trzy majątki: I-szy obejmował 108ha i należał do Augusta Hӓusler, II-gi o powierzchni 215ha należał do J.Holm, III-ci obejmował 104ha i należał do Augusta Schrӧter.  W 1929 roku nadal trzy majątki należące do: Augusta Häusler(108ha), Richarda Holm(215ha) i  Augusta Schrӧter(105ha).

Majątek I

Zachował się dwór, budynki gospodarcze oraz podwórze. Dwór zbudowany na planie prostokąta, parterowy, kryty dachem dwuspadowym. Obecnie opuszczony.

 

Majątek II

Resztki zabudowy gospodarczej. W dwupiętrowym magazynie(pozostałość po folwarku) w czasie II wojny światowej mieścił się szpital wojskowy.

 

 

 

Majątek III

Ciekawy, dość okazały budynek. Obecnie opuszczony. Zbudowany na planie prostokąta, parterowy, z użytkowym poddaszem, kryty dachem dwuspadowym. Podpiwniczony.


dlugoszyn-1894-lubuskie