RADACZ /Raddatz/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Borne Sulinowo powiatu szczecineckiego. Po raz pierwszy wymieniona w 1403 roku. Lenno rodu von Kleist. Pierwszy wymieniony to Voltz von Kleist i jego syn Pribislaff von Kleist. Rodzina von Kleist posiadała miejscowość do końca XIX wieku. Wymienia się również rodzinę von Münchow jako posiadającą dobra we wsi. Na początku XX wieku majątek jest w rękach K. Casiner. W 1939 roku właścicielem majątku jest Willi Moltrecht. Był właścicielem dóbr do 1945 roku.

radacz-zachodniopomorskie

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY

Pałac zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, eklektyczny o znacznie zróżnicowanej strukturze. Po wojnie pełnił funkcję siedziby dyrekcji PGR, ośrodek wypoczynkowy, siedzibę Monaru, przedszkole. Obecnie opuszczony, rozszabrowany i doprowadzony do ruiny.

Z miejscowością związana jest ciekawa historia karoc króla Jana III Sobieskiego. Karety wykonane zostały dla króla Jana III Sobieskiego. Po jego śmierci wiele cennych rzeczy w tym karety odziedziczyli jego synowie. Po śmierci młodszego brata, karety odziedziczył Jakub Ludwik Sobieski(02.11.1667-19.12.1737), najstarszy z synów, ożeniony z Jadwigą Elżbietą Amalią von Pfalz-Neuburg(18.07.1673-10.08.1722), córką Filipa Wilhelma, elektora Palatynatu Reńskiego, zamieszkały na zamku w Oławie. Zabrał je z Wilanowa do Oławy.  Zmarł w 1737 roku. W 1741 roku w czasie wojny austriacko-pruskiej zwanej śląską, prawem łupu wojennego karety dostały sie w ręce pruskiego generała Henninga von Kleist. Przewiózł je do swojej posiadłości w Radaczu. Z trzech karoc zbudował ambonę dla tutejszego kościoła. Przez ambonę stał się kościół miejscem pielgrzymowania Polaków by oddać hołd pamiątkom po ukochanym królu. Po 1945 roku elementy ambony-karoc wywieziona do Szczecinka, później do Słupska. W 1983 roku wywiezione do Wilanowa, gdzie dokonano rekonstrukcji 3 karoc królewskich. Obecnie stanowią część ekspozycji w zamku wilanowskim.

radacz-1937-zachodniopomorskie