BRZEŹNICA /Briesnitz/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Dąbie powiatu krośnieńskiego. Powstała prawdopodobnie w XVI wieku jako osada folwarczna. W 1589 roku jako właściciela majątku wymienia się Friedricha von Rabenau. W 1814 roku stanowiła majątek państwowy. W 1830 roku zostaje zakupiona przez generała kawalerii Wilhelma Leopolda von Dobschütz, by w 1845 roku na powrót stać się majątkiem państwowym. Od 1863 roku była w posiadaniu Karla Riedel`a, a od 1903 roku Emila Lemke. W 1929 roku właścicielem jest rodzina Sanne.

Brzeźnica pow. Zagan lubuskie

brzeznica-pow-krosno-odrzanskie-lubuskie

 

 

 

 

 

ZESPÓŁ PAŁACOWY
Pałac wzniesiono w latach 1907-1908 roku, na miejscu wcześniejszej siedziby. Wzniesiony w stylu eklektycznym, na rzucie prostokąta, z płytkimi ryzalitami oraz przybudówkami. Trzykondygnacyjny budynek, pokryty dachem mansardowym, na wysokim podpiwniczeniu. Nad budynkiem góruje czterokondygnacyjna wieża z kopulastym hełmem.
Z wyposażenia pałacu zachowała się stolarka okienna, drewniane, kasetonowe stropy, stiukowa dekoracja sufitów, malowidła ścienne stanowiące cenne źródło ikonograficzne Rzeźnicy i okolic, glazurowane płytki ceramiczne o dekoracjach holenderskich motywów krajobrazowych, witraże, boazerie, kominki, piece, ozdobna stolarka drzwiowa, drewniane balustrady schodów w holu.
Po 1945 roku w pałacu mieściła się Komenda Garnizonowa Wojsk Radzieckich. W latach 50-tych XX wieku pałac przeznaczono na cele opieki społecznej i do 2007 roku użytkowany był przez Dom Pomocy Społecznej. Do chwili obecnej pałac przetrwał w dobrym stanie zachowania. Do zespołu należy: park krajobrazowy o powierzchni 10 ha, oficyna z początku XX wieku, dwie stodoły z początku XX wieku, stajnia-wozownia z początku XX wieku, dom ogrodnika ze szklarnią z początku XX wieku.

brzeznica-pow-krosno-1933-lubuskie