KOSIERZ /Cossar/

HISTORIA WSI

Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1305. Należała wtedy do rodu von Rechenberg. Jako kolejnych właścicieli wymienia się: Kaspara von Rabenaw z Tarne, braci Christopha Melchiora i Hansa von Kottwitz, Nickela von Rabenaw, braci Siegmunta, Franza i Christopha von Rothenburg z Nietkowa. W roku 1697 majątek zakupił Georg Sigmund von Knobelsdorff, który już w 1700 roku stawia magnacką siedzibę. W XVIII wieku dobra są w posiadaniu hrabiów Fink von Finckenstein– wymieniony Friedrich Otto Leopold hrabia Finck von Finckenstein. W  XIX wieku Kosierz należy do rodziny von Kottwitz/w 1828 roku wymieniona Pani baronowa von Kottwitz , z domu von Wever/, którzy w 1854 roku przeprowadzili modernizację i przebudowę pałacu. Ostatnimi właścicielami pałacu do 1945 roku byli: Egon von Kottwitz i jego żona Nora von Bolschwing, których kartusz herbowy znajduje się nad wejściem głównym.

Kosierz- pałac

Kosierz- palacKosierz pow.Krosno Odrzańskie, lubuskieKosierz 1a (2)

PAŁAC

Po 1945 roku pałac znajdował się w rękach PGR. W 1975 roku przeprowadzono remont pałacu. Od 1990 roku  w rękach prywatnych, popada w ruinę.
Pałac zbudowany w 1700 roku, przekształcony przez nadbudowę piętra w 1854 roku. Mimo przebudowy zachował cechy stylowe baroku. Murowany, piętrowy, założony na planie trzyskrzydłowym, z otwartym dziedzińcem od strony wschodniej. Skrzydło środkowe od strony dziedzińca poprzedza arkadowy krużganek z tarasem. Na balustradzie tarasu rzeźbione w kamieniu putta. Wnętrza parteru nakryte sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi oraz stropami z bogatą dekoracją sztukatorską i malowidłami. W sąsiedztwie pałacu położony park krajobrazowy z XVIII wieku/ok. 5,ha/

Screen Shot 170