GRĄSY /Gramsfelde/

HISTORIA WSI

Wieś leżąca w gminie Dobiegniew powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1313 kiedy była własnością bierzwnickich cystersów. Później był własnością miasta Dobiegniew, by przejść w ręce zakonu krzyżackiego a następnie domu panującego. W XVII wieku majatek był w posiadaniu rodziny von Gramm. W latach 1802-13 należał do radcy Daniela Enderwitz`a. W tym czasie powstał na terenie majątku dwór, wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany w latach późniejszych. Od 1837 roku ponownie majątek w rękach rodziny von Gramm. Fryderyk Wilhelm von Gramm, a po jego śmierci w roku 1906 jego żona Luise von Gramm prowadzili rozbudowę dworu. W tym czasie pochodzi przybudówka poligonalna po stronie zachodniej, prawdopodobnie kaplica jak również wystrój sieni przelotowej z klatką schodową. W 1929 roku dzierżawcą majątku był Kurt Zabel. Po 1945 roku majątek był w posiadaniu spółdzielni rolniczej. Budynek dworu przeznaczono na mieszkania dla pracowników. Obecnie dwór w rękach dwóch rodzin z podziałem budynku na dwie części mieszkalne.

  

 

 

ZAŁOŻENIE DWORSKO-PARKOWE
Dwór znajduje się na terenie założenia folwarcznego wraz z parkiem krajobrazowym, na terenie którego znajdują się groby właścicieli. Dwór zbudowany na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, parterowy, pokryty dachem dwuspadowym-naczółkowym z sześcioma lukarnami po stronie północnej i dwoma po stronie południowej. Główne wejście znajduje się w elewacji północnej. Dodatkowe wejścia w elewacji północnej i bocznej.
Z oryginalnego wyposażenia zachował korytarz z klatką schodową i reprezentacyjnym pomieszczeniem z kominkiem zawierającym w zwieńczeniu herb rodziny von Gramm. Z relacji mieszkańców brak jest pierwotnego wystroju oraz sali reprezentacyjnej z kominkiem.