Wieś leżąca w gminie Zabór w powiecie zielonogórskim posiada metrykę średniowieczną. Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w roku 1290. Wymieniony również w roku 1376(Dreskow) oraz w 1421(Droschko). W 1448 roku siedział tu Heinze Waldau. W XVI wieku Droszków podzielony był na dwie części. Jedna należała do rodziny von Dyhern– wymieniony Balzer/1532/, Hans/1543/, Ernst/1568/. Druga część należała do rodów: von Rothenburg, następnie von Schoff/Schaffgotsch/– w 1471 roku wzmiankowany Heinze Schaff z Przytoku. W 1503 roku Kasper Schaff z Ochli sprzedał Czablowi Borkersdorf(von Burckersdorf) wszystkie swoje dobra we wsi. W 1566 roku wzmiankowany Hieronim Borkersdorf(von Burckersdorf). Kolejno należy do rodu von Tschammer. W 1584 roku obie części po połączeniu w posiadaniu rodziny von Kottwitz z Borowiny. W 1677 roku Droszków zostaje sprzedany przez Ernsta Heinricha von Kottwitz hrabiemu Johannowi Heinrichowi von Dünnewald, właścicielowi Zaboru. Prawdziwy rozkwit wieś przeżywa w XVIII i XIX wieku. Wieś przez kolejne lata należała do właścicieli Zaboru. W 1818 roku dzierżawcą majątku był niejaki Schuppich.
ZAMECZEK
Przed wsią wznosi się wzgórze o regularnym kształcie, które przed laty okrywała winnica. Na jego szczycie znajdowały się resztki ruin zameczku, przekształconego w XVIII wieku w romantyczną ruinę przez hrabiego Fryderyka Augusta von Cosel/27.08.1712-15.10.1770/, właściciela pobliskiego Zaboru.
Fryderyk August von Cosel był nieślubnym synem króla Polski Augusta II Mocnego i Anny Konstancji von Brockdorff urodzonej 17 X 1680 roku. W 1703 roku poślubiła saskiego ministra Adolfa Magnusa von Hoym. W 1704 roku na balu spotyka króla Polski Augusta II Mocnego,który zakochał się w Annie od pierwszego wejrzenia. Od 1705 roku Anna jest w separacji z mężem, później się z nim rozwodzi. Związek Anny z królem trwał przez 10 lat. W tym czasie była najważniejszą osobą na dworze. Ze związku z królem urodziła trójkę dzieci: Augustę Konstantynę, Fryderykę Aleksandrę i Franciszka Augusta. August II Mocny nadał jej tytuł hrabiowski i nazwisko Cosel. Zazdrosna o kolejną miłość króla zawiązuje przeciwko niemu spisek, za który została ukarana umieszczeniem jej w twierdzy Stolpen w roku 1716. Tam umiera w wieku 84 lat, zapomniana, stara, upokorzona. Pochowana cichcem w roku 1765 w kaplicy zamkowej.
Syn króla, Fryderyk August hrabia von Cosel jest również właścicielem pobliskiego Zaboru, który zakupił w 1744 roku. Po ojcu dziedziczy charakter. Znany jest w okolicy z zabaw, pijaństwa, awantur i pojedynków. Po jednym z nich z sąsiadem von der Goltz zostaje ciężko ranny. Umiera w 1770 roku w wieku 58 lat. Dobra dziedziczy wdowa, Friederica Christiane von Cosel, z domu von Holtzendorff. Ze związku z Fryderykiem Augustem urodziła czworo dzieci- dwie córki oraz dwóch synów- Gustava Ernesta/1755-1789/ oraz Sigismunda/1758-1786/. Obaj zmarli jako kawalerowie i bezdzietnie.
ZAŁOŻENIE DWORSKIE
Założenie dworskie składające się z dworu oraz budynków gospodarczych i czworaków oraz podwórza. Dwór prawdopodobnie zbudowany w XVIII wieku na planie zbliżonym do prostokąta, jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, prawdopodobnie przebudowywany wielokrotnie na co wskazują zmiany w elewacji i układzie okien.
Obok dworu założenie folwarczne składające się z czworaków, budynków gospodarczych, podwórza. Budynki gospodarcze jak i czworaki wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku.