Pieszcz /Peest/

Wieś położona w gminie Postomina powiatu sławieńskiego. Po raz pierwszy wymieniona w 1335 roku kiedy była siedzibą pomorskiego rodu von Below. W 1627 roku Jacob Derung von Krockow-Wickerode żeniąc się z Barbarą von Below przejmuje majątek i daje początek pieszczańskiej linii rodu von Krockow- von der Wickerau hrabia von Krockow. W 1637 roku dochodzi do podziału majątku na część A i B. Majątek A należał do rodziny von Krockow, majątek B nadal do rodziny von Below. W XVIII wieku wymienia się jako właściciela majątku A- Heinrich Joachim Reinhold von der Wickerau hrabia von Krockow. Na początku XX wieku(1905) dobra w rękach Ernsta von der Wickerau von Krockow. Ostatnim właścicielem majątku A w 1945 roku był Hans hrabia von der Wickerau von Krockow. Majątek B w 1847 roku od rodziny von Below zakupuje Johann Ferdinand Zarnke. W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku częste zmiany właścicieli. W 1905 dobra B w posiadaniu rodziny Liphardt. W 1918 roku majątek B jest własnością Williama von Simpson. Pod koniec I wojny światowej majątek zakupił Joachim von Deicke(Deike), będący właścicielem majątku do 1945 roku.

Pałac-majątek A

W 1854 roku zbudowano pałac z czerwonej cegły w stylu neogotyckim na planie prostokąta. W 1945 roku w pałacu stacjonowały wojska radzieckie. W latach 50-tych pałac służył za magazyn zbożowy. W latach 80-tych był już ruiną, którą za zgodą władz konserwatorskich oraz miejscowych został rozebrany. Pozostałością po założeniu jest niszczejący park krajobrazowy o powierzchni 1,4 ha oraz ruiny zabudowań gospodarczych dawnego majątku. W parku znajduje się też nagrobek Ernesta Heinricha von Below.

Pieszcz, zachodniopomorskie

Pieszcz-dwór

 

Dwór-majątek B

Wybudowany pod koniec XIX wieku, parterowy, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami i dwoma skrzydłami bocznymi. Ciekawa drewniany wystrój zewnętrzny nawiązujący do stylu tyrolskiego. Obecnie zamieszkały, z licznymi przeróbkami z likwidacją i dewastacją detalu architektonicznego. Dwór otacza park krajobrazowy prawdopodobnie założony pod koniec XIX wieku o powierzchni 4,27 ha, zdewastowany.

Pieszcz 1934, zachodniopomorskie