MOSINA /Massin/

Wieś położona w gminie Witnica powiatu gorzowskiego wymieniana już w XIII wieku. W pierwszej połowie XIII wieku wieś należała do zakonu templariuszy, by z końcem 1261 roku przejść na własność margrabiów brandenburskich. Po raz pierwszy wymieniona w 1299 roku. Pod koniec XIII wieku istniał już zamek myśliwski. W roku 1320 była własnością księcia pomorskiego Warcisława. Do książąt pomorskich należała do 1334 roku. W 1334 roku powraca pod władanie margrabiów i w tym samym roku margrabia Ludwik Starszy nadał Mosinę mężowi swojej kochanki- Ulrichowi. Od 1337 roku wieś nadaniem margrabiego przechodzi na własność Betkina von der Osten z Drezdenka. Betkin von der Osten był wójtem Nowej Marchii, a jego żona Małgorzata pochodziła z polskiego rodu i była siostrą Dobrogosta z Szamotuł. Kolejnymi lennikami wsi, którzy odkupili wieś od von der Ostenów byli Herman Hokmann oraz Lorenz i Johann Beyerowie, mieszczanie z Frankfurtu. W XV wieku właścicielem wsi była bogata rodzina marchijska, Albus vel Witte. W XVI wieku margrabia Jan Krzysztof zameczek myśliwski odrestaurował a obok zbudował nowy dworek myśliwski. W XVII wieku zameczek chyli się ku upadkowi. Dwór wraz z założeniem folwarcznym był w tym czasie dożywotnią własnością Ludwika Loewe vel Laue z Mironic. W 1780 roku na miejscu dworu i zameczku wzniesiono klasycystyczny dom murowany, który służył do roku 1975 jako siedziba nadleśnictwa. W 1896 roku lasy nadleśnictwa obejmowały obszar 8937ha a w 1929 roku 7166ha. W tym czasie wymieniony Haus Griffgenstein, którego właścicielem był John Frank Rahtjen a majątek jego obejmował 87,5ha.

DWÓR

Jest to budynek murowany, założony na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, kryty dachem naczółkowym.  Z wyposażenia zachował się kominek w jednym z pomieszczeń oraz resztki dekoracji sztukatorskiej. Pod koniec lat 90-tych XX wieku prywatny właściciel dworu rozpoczął prace remontowe z adaptacją obiektu na ośrodek rehabilitacyjny, które wkrótce zostały wstrzymane. Obecnie popadający w ruinę.

Mosina- budynek nadleśnictwa postawiony na fundamentach zameczku myśliwskiego Mosina- leśniczówka na fundamentach zameczku Mosina-lesniczowka na fundamentach zameczku mysliwskiego

Mosina Mosina1 Mosina2

Mosina 1934, lubuskie