MIRONICE /Himmelstädt/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Kłodawa powiatu gorzowskiego. Gród obronny związany z Sanokiem W 1300 roku margrabia Albrecht III osiedlił tu zakon cystersów z Kołbacza koło Szczecina. W 1539 roku nastąpiła sekularyzacja klasztoru by w 1540 roku całkowicie klasztor zlikwidować. W miejscu dawnych posiadłości cysterskich utworzono domenę państwową z siedzibą w zespole klasztornym. W XIX wieku majątek w posiadaniu rodziny Dietz von Bayer. Ostatnim właścicielem majątku był pułkownik Erich Dietz von Bayer.

Mironice-dwor

DWÓR

Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono i podzielono na dwie części. Dwór był w posiadaniu SKR w Gorzowie Wlkp. Od 1979 roku stanowił własność Zakładu Doświadczalnego Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Małyszynie. Od lat 90-tych XX wieku jest w rękach prywatnych- prawdopodobnie Polski mieszkającej na stałe w Szwecji.
Na terenie dawnego klasztoru cysterskiego, w ramach założenia folwarcznego leży dwór zbudowany przez rodzinę von Bayer w roku 1830. Pod koniec XIX wieku przeprowadzono prace remontowe, modernizacyjne z rozbudową dworu o skrzydło zachodnie. Dwór założony na planie prostokąta, murowany z cegły, podpiwniczony, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym. Z oryginalnego wystroju wnętrz zachowały się drewniana oryginalna więźba dachowa o konstrukcji krokwiowo-jętkowej, w holu fragment boazerii, w pokojach drzwi płycinowe z supraportami, reprezentacyjny piec kaflowy, relikty sztukaterii na suficie oraz wystrój pokoju myśliwskiego na poddaszu z artykulacją ścian w formie kanelowanych pilastrów, dźwigających profilowany gzyms oraz kasetonowy strop.