HISTORIA WSI
Wieś położona w gminie Strzelce Krajeńskie powiatu strzelecko-drezdeneckiego, z XIII-wiecznym rodowodem. W 1354 roku margrabia Ludwik Rzymski przekazał wieś w lenno Betkinowi von der Ost z Drezdenka. Wkrótce wieś przeszła we władanie rodziny von Sanitz. W XV wieku wieś posiadały dwa rody, von Mohlen oraz von Papstein z Dankowa. Część dóbr zachowali von Sanitz. W 1608 roku wymienia się 5 siedzib rycerskich na terenie Lichenia: Jacoba von Mohlen, który objął część po swoim ojcu Christianie, Batha von Mohlen z Karska, Joachima von Sanitz, Heninnga von Sanitz oraz Asmusa von Sanitz W 1714 roku jako właścicielkę wymienia się tylko wdowę po rotmistrzu von Mohlen, w roku następnym jej syna Georga Wilhelma, który prawdopodobnie sprzedał ojcowiznę Rudolfowi Ehrentreichowi von Kahlenberg`owi gdyż w 1718 roku on występuje jako właściciel wsi. Pod koniec wojny siedmioletniej wieś przeszła na własność radcy tajnego F.B. Schönberga von Brenkenhoff`a, słynnego ministra Fryderyka II, kolonizatora doliny Noteci. Odkupił on też odległy majątek Pławin i odtąd obie posiadłości dzieliły wspólnie swój los. W 1780 roku po śmierci von Brenkenhoffa posiadłość przeszła na własność króla, który w 1787 roku podarował je hrabinie Marianne Diederike von der Mark. W 1797 roku oba majątki przeszły na własność hrabiny Wilhelminy von Lichtenau z domu Enke. Po odebraniu jej własności w 1800 roku po 16 latach wróciły one ponownie pod zarządzanie hrabiny von Lichtenau. W 1820 roku współwłaścicielami majątku wymieniani są wspólnie Lousa hrabina von Stolberg, Josephina von Miaskowska, Adolf von der Mark, Mariette i Julius von Thierny oraz Friedrich Wilhelm Ritz, kanonik z Kamienia Pomorskiego i Magdeburga, który od 1832 roku był jedynym właścicielem majątku. Od 1840 roku rodzina ta została nobilitowana i odtąd pisała się von Ritz-Lichtenow. Do 1872 roku właścicielem majątku był Wilhelm Jackob von Ritz-Lichtenow, od 1888 roku za Ferdynanda Wilhelma Licheń i Pławin były uznane za majątek niepodzielny. W 1912 roku majątek ten odziedziczył podporucznik Maxymilian von Ritz-Lichtenow.
DWÓR
W północno-zachodniej części wsi na tyłach założenia gospodarczego dwór z XVIII wieku, znacznie przebudowany, na tyłach którego zaniedbany park krajobrazowy o powierzchni 4 ha. Do dworu prowadziła brama, której pozostałością jest słup bramny a całość otoczona była murem. Obok resztki budynków gospodarczych.
WILLA-PAŁAC
Około 200 m od dworu w kierunku wschodnim, zamykając podwórze gospodarcze stał nowy pałac. Na jego fundamentach postawiono budynek gospodarczy. W 2016 rozebrano ostatni relikt istnienia obiektu-schody.
ZAŁOŻENIE FOLWARCZNE