SOLNIKI /Zolling/

Wieś położona w gminie Kożuchów powiatu nowosolskiego. Po raz pierwszy wymieniona w 1220 roku. W 1295 roku wieś należy do Jasco zu Czolnik lub Jeszko de Sonburn. W 1405 roku wymieniony Johann von Frankinfurt, który sprzedał majątek braciom Philipowi i Paulowi von Unruh. Około 1438 roku wieś należy do Hansa von Kottwitz(1438-1478) oraz Bernharda von Kottwitz(1480-1505). W 1506 roku wymieniony był Andreas von Kottwitz, po którym wieś przejmuje Hans von Schenckendorff. Około 1540 roku wieś zakupił Wenzel von Braun. Po nim dobra dziedziczy Konrad von Braun, budowniczy siedziby szlacheckiej, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli, może wieży rycerskiej. W tym czasie podział wsi na część górną i dolną. Ostatnim z rodu von Braun był Joachim Sigismund, wzmiankowany w 1668 roku. Po jego śmierci dość częste zmiany właścicieli. Wymienia się: Augustina von Stӧssel(1670), Johana Simona von Vetter(1679), Johanna von Rӧber(1683-1705). Na początku XVIII wieku dobra są ponownie w rękach rodu von Braun– w 1718 roku wymieniony Hans Wolf von Braun. Pod koniec XVIII wieku majątek posiada generał kawalerii Leopold Wilhelm von Dobschütz(01.01.1763-03.02.1836), ożeniony z Henriettą von Braun. Od 1836 roku majątek posiada rodzina von Gleim. Na początku XX wieku dobra są w rękach Arthura von Gleim. Do 1945 roku dobra posiadała wdowa po Arthurze, Eliza von Gleim. Od 1945 do 1948 roku we wsi stacjonowały wojska radzieckie. Po przejęciu wsi przez władze polskie, na terenie majątku utworzono PGR. Sam pałac zaadoptowany na potrzeby administracji PGR, później zakładu sadowniczego.

Solniki, lubuskie, pałacsolniki-pow-nowa-sol-lubuskiesolniki-ok-kozuchowa-palac

Zespół pałacowy składający się z pałacu, oranżerii, dwóch oficyn, budynku gospodarczego, stodoły i parku. Pałac zbudowany w XVII wieku jako obronny, otoczony fosą, gruntownie przebudowany w duchu klasycystycznym na początku XIX wieku, powiększony o wieżę i taras w początkach XX wieku. Murowany z kamienia i cegły, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu, z przylegającą od południa prostokątną wieżą i tarasem od strony północnej. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony, nakryty dachem czterospadowym z powiekami; nad ryzalitem wieżowym dach namiotowy. Z historycznego wystroju zachowała się w sieni i hallu drewniana boazeria, stolarka drzwiowa o nadprożach zdobionych wydatnym belkowaniem, drewniane schody z balustradą o profilowanych tralkach. W kilku pomieszczeniach oryginalne parkiety. Park położony w sąsiedztwie pałacu, krajobrazowy z XVIII-XIX wieku.

Folwark Górny

Po założeniu zachowały się budynki gospodarcze.

Folwark Środkowy

W środku wsi położony był folwark środkowy. Po założeniu zachował się dwór oraz budynek gospodarczy. Dwór z 1908 roku zbudowany przez P. Liertch na planie litery L, jednokondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, kryty dachem dwuspadowym.

Budynek-dwór zarządcy majątku?

solniki-1933-lubuskie