KOWNATY /Kemnath/

Wieś położona w gminie Torzym powiatu sulęcińskiego. Pierwsza wzmianka o wsi o średniowiecznej metryce pochodzi z 1468 roku, kiedy należała do rodziny von Winnig, która zajmowała się rozbojem. Wieś podzielona została na trzy części należące do rodziny von Winnig. W XVIII wieku część wsi należała do rodów: von Platen, von Oppel, von Troschke, von Wedel, von Bohtz.  Na początku XIX wieku trzy części dóbr szlacheckich przechodziły do kolejnych właścicieli.

MAJĄTEK A

Pierwsze dobra rycerskie z opisywanym dworem, po rodzinie von Winning przeszły na własność rodziny baronów von Glaubitz, następnie von Witte, von Knobelsdorff/1828/, baronów von Le Fort/1856/, rodziny Kunze. Od początku XX wieku do 1945 roku dwór z majątkiem należał do rodziny von Wrede.

MAJĄTEK B

Drugi majątek przeszedł na własność rodu von Haugwitz, później rodziny Sentius/1828-1857/. W 1879 roku majątek był w rękach wdowy Sentius a dobra liczyły 268,90 ha gruntów. Auguste Sentius pod koniec XIX wieku sprzedaje majątek B Robertowi i Francizce von Rittwagen. Po śmierci Roberta w 1902 roku dobra przejmuje jego syn, Friedrich von Rittwagen.

Trzecia część majątku uległa na początku XIX wieku rozproszeniu.

Kownaty-dwór

DWÓR I

Dwór wzniesiony w 1798 roku przez rodzinę von Winnig, w stylu klasycystycznym (data budowy na podjeździe przed wejściem). Murowany, parterowy, założony na planie prostokąta, nakryty dachem mansardowym. Lukarny i facjata pochodzą z okresu późniejszej, XIX-wiecznej przebudowy. Elewacje podzielone pilastrami, w części środkowej zdobione boniowaniem. Po pożarze w 1915 roku odbudowywany przez rodzinę von Wrede. Wówczas wzniesiono dobudówkę, która poszerzyła skrzydło zachodnie o dwie osie okienne. W 1930 roku kolejna przebudowa pałacu. Położony w niewielkim parku krajobrazowym, założonym w XVIII wieku. Po 1945 roku dwór użytkowany był przez PGR z przeznaczeniem na mieszkania oraz pomieszczenia biurowe. Od 1990 roku w rękach prywatnych.

DWÓR II

kownaty-1923-lubuskie