GUNICE /Günnitz/

Opuszczona osada położona w gminie Police powiatu polickiego. Do 1555 roku należała do rodu von Blankenburg. Od tego roku dobra przechodzą w ręce Friedricha von Ramin. Przed 1776 roku wieś podzielona pomiędzy rody: von Ramin-Krackow i von Ramin-Brunn. Na przełomie XVIII/XIX wieku dobra gunickie podzielone były na Gunice A i B. Dobra A należały rodu von Ramin-Krackow, odkupione w 1816 roku przez kapitana Kurta Georga Friedricha von Ramin. W 1848 roku dobra von Ramin-Brunn przejęte zostały przez porucznika Karola Augusta Otto von Ramin. Później całość dóbr w rękach Friedricha  Gebharda Otto von Ramin. Posiadali dobra do 1945 roku.

ZAMEK

Z istniejącym w średniowieczu zamku związana jest legenda. Właściciel zamku w 1295 roku zaprosił księcia pomorskiego Barnima II. Podczas wspólnego polowania zamordował księcia w okolicy Entenpoehl, zwanego wówczas Kaczą Żuławą. Podobno fundamenty zamku tkwią pod ruinami pałacu.

Gunica dwórGunica, zachodniopomorskie

ZESPÓŁ PAŁACOWY

Prawdopodobnie na fundamentach zamku na początku XIX wieku rodzina von Ramin zbudowała na planie prostokąta pałac klasycystyczny z czerwonej cegły, parterowy z użytkowym poddaszem, podpiwniczony. Do pałacu wiodła aleja wysadzana kasztanowcami. Na początku XX wieku w pałacu powstała siedziba loży masońskiej. W latach pięćdziesiątych w pałacu powstał ośrodek koła łowieckiego ze Szczecina, później powstał na terenie majątku powstały koszary dla junaków Służby Polsce. W latach sześćdziesiątych przekazany Nadleśnictwu w Trzebieży. W latach 1962-63 pałac został rozebrany. Od 1991 roku osada opustoszała.

Kilkaset metrów od pałacu, wśród Puszczy Wkrzańskiej położony jest rodowy cmentarz rodu von Ramin. Na zlecenie jednego z przedstawicieli rodu von Ramin w 2004 roku podjęto prace porządkowe i naprawcze. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Trzebież postawiono drewniany krzyż, posadzono ozdobne krzewy, ustawiono w rzędzie nagrobki i poprawiono na nich inskrypcje. Na cmentarzu znajduje się 5 nagrobków, które upamiętniają osiem osób, w tym dwie zmarłe po 1945 roku. Najstarszy pochodzi z 1844 roku. Na wszystkich brak symboliki chrześcijańskiej co było związane z przynależeniem rodu von Ramin do masonerii.

Gunica 1888, zachodniopomorskie