STARE DRZEWCE /Driebitz, Alt Driebitz/

Wieś położona w gminie Szlichtyngowa powiatu wschowskiego, po raz pierwszy wymieniona w 1300 roku. Wielokrotnie wymieniana w późniejszych latach: 1327(Trebitz), 1399(Drebicz), 1434(Drzebicze), 1512(Drzewcze), 1579(Drzewcza). Wieś książęca, później szlachecka. W 1300 roku książę wielkopolski i głogowski Henryk III sprzedał wieś Mikołajowi zwanemu Denugo, którą posiadał rycerz Regusto z Wisenburga. W 1405 roku wieś należy do Hinczy Krakwicza(Kotwicza). W 1438 roku wymieniany Kasper Kotwicz Drzewiecki oraz Elżbieta Lgińska, siostra Kaspra Drzewieckiego. W 1496 roku nadal wieś w rękach Kaspra Kotwicz Drzewieckiego. W 1512 roku wymieniony Mikołaj Krakwicz(Kotwicz)Drzewiecki. W XV wieku jako właściciel występuje Otto von Nostitz, były dworzanin króla Zygmunta Starego. W 1517 roku wymieniony jako właściciel części Drzewiec Michał Nosticz(Nosthwicz), w 1527 Barbara Drzewiecka, córka Rafała Leszczyńskiego. Prawdopodobnie pod koniec XV wieku doszło do podziału wsi pomiędzy rodziny von Nostitz i Drzewieckich. W 1566 roku wymieniony Kasper Drzewiecki. Rodziny von Nostitz i Drzewieccy posiadali majątek we wsi do połowy XIX wieku. Pod koniec XVIII wieku majątek w Drzewcach Średnich należał do Johanna Gottfrieda Schoen(1770-1831), budowniczego dworu i założyciela folwarku i parku.  Od początku XIX wieku podział wsi na Drzewce Stare, Drzewce Nowe, Drzewce Średnie i Drzewce Dolne. W 1841 roku właścicielem Drzewiec Starych były rodziny von Nostitz i Drzewieckich, Drzewiec Nowych i Średnich rodzina Goebel, która przejęła dobra po rodzinie Schoen. W 1846 r., rodzina von Nostitz opuszcza wieś i wyjeżdża do Drezna, Drzewce Stare Dolne stają się własnością rodu Drzewieckich. W latach 80-tych XIX wieku Stare Drzewce należą do rodziny Zakrzewskich. Na przełomie XIX i XX wieku Stare Drzewce Górne i Średnie należały do rodziny Wolff, później majątek należał rodziny Maciejewskich. Stare Drzewce Dolne Należały do rodziny Kramer. Zostały przez nią sprzedane państwu niemieckiemu. Później na terenie majątku mieścił się Dom Kraju Granicznego oraz ośrodek rekreacyjny dla niemieckich matek.

STARE DRZEWCE ŚREDNIE

stare-drzewce-powiekszenie

Dwór klasycystyczny, z końca XVIII lub z pierwszej połowy XIX wieku. Wzniesiony na planie prostokąta z nowszymi przybudówkami i gankami. Murowany, piętrowy. W elewacji frontowej wejście w niszy, flankowana dwiema kolumnami. Dach czterospadowy. W otoczeniu pałacu niewielki park krajobrazowy założony w XIX wieku. W otoczeniu dworu zabudowania folwarczne z tego samego okresu. Po 1945 roku w rękach PGR. Od 1960 roku w posiadaniu POHZ-Osowa Sień. Obecnie w rękach prywatnych.

STARE DRZEWCE DOLNE

Drzewce- palac

Drzewce Stare- dwor2

Drzewce- pałac

Drzewce Stare k. Wschowy były pałac

stare-drzewce-lubuskie-2

stare-drzewce-lubuskie

Dwór stojący tuż przy drodze w dawnych Starych Drzewcach Dolnych jako część zespołu po dawnym majątku. Obok budynki gospodarcze. W głębi na miejscu nieistniejącego pałacu tereny szkolne-boisko, plac zabaw. Obok resztki parku krajobrazowego.

stare-drzewce-1894-lubuskie