GRYŻYNA /Griesel/

HISTORIA WSI

Wieś położona w gminie Bytnica powiatu krośnieńskiego. W średniowieczu w posiadaniu Piastów Śląskich. Po śmierci księcia Henryka IX Głogowskiego w roku 1476, dobra gryżyńskie przeszły na własność książąt von Hohenzollern. W XVI wieku dobra należały do rodziny von Schlichting. We wsi dwa majątki. Pierwszy majątek-I w 1700 roku przechodzi w ręce barona Bernharda Rudolfa von Schenckendorff, który przejął majątek po rodzinie von Schlichting. Drugi majątek w rękach Bernharda von Morstein. W 1739 roku majątek I w rękach rodu von Wulffen, od 1763 w posiadaniu Ernesta von Pfӧrtner. Drugi majątek- II od 1790 roku w posiadaniu Andreasa von Pfӧrtner i w tym samym roku dobra zostały scalone, będąc w rękach rodziny von Pfӧrtner. Jako kolejnych właścicieli wymienia się rodziny: von zu Dohna oraz von der Hӧlle. W 1809 dobra zakupił major Perle, który na zrębach starszej budowli około 1820 roku zbudował pałacyk myśliwski. Około 1839 roku na drodze licytacji dobra zakupił Naczelny Królewski Zwierzchnik Leśnictwa- Krause. Dobra do rodziny Krause należały do roku 1888, kiedy to podupadły majątek zakupuje Leopold książę von Hohenzollern-Sigmaringen.

Gryżyna- dwór- pałac myśliwski

Gryżyna lubuskie

Gryżyna pow. Krosno Odrz.- pałąc myśliwski

Gryżyna-widok ogólny

PAŁACYK MYŚLIWSKI

Znajduje się tutaj pałacyk myśliwski  z 1820 roku, wybudowany na murach budowli z XVII/XVIII wieku- z tego okresu pochodzą piwnice, kryty dachem mansardowym.Pałacyk w otoczeniu parku krajobrazowego, w którym znajduje się neoklasycystyczne mauzoleum z 1872 roku. Po 1945 roku dwór przejęło Nadleśnictwo Bytnica. Po 1971 roku nieużytkowany. W latach 70-tych XX wieku był w posiadaniu Lubuskiej Fabryki Zgrzeblarek Bawełnianych w Zielonej Górze oraz firmy Lubtour. W latach 80-tych remontowany z adaptacją na pensjonat.

Gryzyna- willa Paula

PAŁACYK na GÓRCE- willa Beensch

Około 1858 roku Krause dla swojej drugiej żony wybudował pałacyk, zwany willą Beensch, położony na przeciwko pałacu myśliwskiego. Po śmierci męża w 1862 roku do 1888 roku pałac zamieszkały przez panią Krause. W 1888 roku willę zakupił generał von Schweinitz, którego rodzina posiadała willę do 1931 roku. Później dzierżawiony przez Ernesta Rupnow. W willi utworzono pensjonat „Dolina Gryżyny”, stając się ośrodkiem wypoczynkowym dla mieszczuchów. Willa w otoczeniu ogrodu warzywniczo-owocowego. Zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku.

gryzyna-1896-lubuskie