BIELICE/Beelitz/

Wieś w powiecie sulęcińskim w gminie Torzym o metryce średniowiecznej. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1355 roku. Właścicielem wsi był w tym czasie rycerz Dietrich von Weissensee. W 1453 roku własność Hansa von Lossow. W 1499 roku wieś należy do Hansa i Balzera von Onitz(Ogenitz). Po śmierci ostatniego z rodu, Hansena von Ogenitz, margrabia Albrecht przekazuje wieś Berndowi von Schlieben. W 1512 roku wymieniony brat Bernda, Magnus von Schlieben właściciel wsi, ożeniony z Anną von Lossow., z którą miał córkę, późniejszą żonę Andreasa von Schlieben, komtura łagowskiego. Rodzina von Schlieben posiadała wieś do 1567 roku. Od tego czasu własność Bartolda von Mandelsloh z Bobrówka. Posiadali majątek do XVII wieku. W XVI wieku właścicielem i założycielem folwarku została rodzina von Selchow, przybyła w te strony z Brandenburgii, posiadająca rozległe dobra w okolicach Berlina i Poczdamu. Majątek był w posiadaniu rodziny do początków XIX wieku. Ostatnią z rodu właścicielką była Louisa von Selchow z domu von Risselman. W 1806 roku majątek został sprzedany. W XIX wieku wielokrotnie majątek zmieniał właścicieli. W 1828 roku wymieniana jest rodzina von Kuhlwein. Od 1857 do 1903 roku właścicielem folwarku była rodzina Firnhaber, rodzina fabrykantów z Frankfurtu nad Odrą. W 1910 roku właścicielem majątku był Paul Lange. Prawdopodobnie ostatnim właścicielem majątku była rodzina Jaques, wymieniona w 1929 roku.

Bielice- dwor

DWÓR

W niewielkim parku krajobrazowym położony dwór, zbudowany zapewne pod koniec XVIII wieku( z tego okresu piwnice), przebudowywany w XIX wieku, z dobudówką pochodzącą z późniejszego okresu. Murowany, dwukondygnacyjny, elewacje na osi zwieńczone frontonami o płynnej barokowej linii, od strony zachodniej kolumnowym portykiem.
Dwór obecnie nie użytkowany, był dzierżawiony. W 1996 i 1997 przeprowadzono prace remontowe- odnowiono elewację, wymieniono pokrycie dachowe(blacha ocynkowana), wyremontowano część pomieszczeń na parterze i na piętrze. bielice-1909-lubuskie